Mit jelent a Tudatos Jelenlét (Mindfulness)?
A TUDATOS JELENLÉT vagy más néven „Mindfulness” azt jelenti, hogy a figyelmünket szándékosan a jelen pillanatra irányítjuk, annak megítélése nélkül. Megfigyeljük, mi zajlik a tudatunkban, érzelmi és fizikai testünkben, vagyis keletkezésükkel egy időben figyelünk gondolatainkra, érzéseinkre, testi érzeteinkre, cselekvési késztetésünkre. Amig az öntudatlan, gépies cselekedetet félelmek és bizonytalanságok vezérlik. A tudatos jelenlét gyakorlása nyitottságot, érdeklődést, elfogadást, együttérzést hoz az életünkbe. Sok gyakorlás után pedig eljutunk abba az állapotba, hogy már nem kell mindig tudatosan figyelni önmagunkat.
A mindfulness gyökere egy 2500 éves buddhista meditációs gyakorlat, valamint a taoizmus, jóga és amerikai őslakosok bölcsessége. Nem okkult, nem is rejtélyes technikáról van szó és világnézetileg is semleges.
Újra népszerűvé válása Jon Kabat-Zinnek és kollégáinak köszönhető, akik 1979-ben a Massachusettsi Egyetem kórházának stresszcsökkentési osztályán mindfulness alapú stresszcsökkentő programot kezdtek alkalmazni (MBSR – Mindfulness Based Stress Reduction). Ennek alapja a testfigyelés, meditáció, elfogadás, lelki nyugalom volt. A program sikeressége miatt egyre több helyen kezdték el használni: iskolákban, börtönökben, sportban, üzleti életben. A tapasztalatok alapján 2001-ben mindfulness allapú kognitív terápiát alakítottak ki (MBCT – Mindfulness Based Cogntive Therapy).
Miért fontos a Tudatos Jelenlét (Mindfulness)?
- Gyorsan változik a világ, sok információ, inger ér minket.
- A múlton vagy jövőn gondolkodunk, nem a jelenben időzünk.
- Ézéseink és gondolataink spiráljában élünk.
- A megfelelés és hiányérzet a munkában és magánéletben belső konfliktusokat szül.
- Felnőtt életünk legnagyobb részét a munkahelyünkön töltjük – a betegszabadságok leggyakoribb oka a munka okozta stressz.
- Stressz tünetei: érzékenyebbek leszünk a történésekre, feszültség testi szinten és kommunikációnkban, szapora légzés, magas vérnyomás, a bőr hideg,, nyirkos, gyomoridegesség, pupilla kitágul – gyengül a koncentráció, kimerül a szervezet, kiégéshez vezet.
- Néhány adat: közel 40 millió embert érint Európában a munkahelyi stressz, előrejelzések szerint 2030-ra a kiégés első helyen fog állni a halálos betegségek között.
A mindfulnessnek számtalan jótékony hatása van:
- jobb összpontosítás
- több energia
- belső nyugalom, béke, fejlődik a türelem
- kevesebb stresszreakció
- könnyebb elfogadás
- pozitív, szeretetteljes kapcsolatok (másokkal és önmagunkkal)
- javuló empátia
- javuló hatékonyság
- nagyobb kreativitás
- tudatos döntéshozatal
- erősödő pozitív látásmód
- kevesebb indulatosság
- kevesebb szorongás
- javuló testi-lelki jóllét
Mindezekből láthatjuk, hogy a mindfulness nem csak egy pillanatnyilag népszerű irányzat, hanem ősi hagyományokon és szemléletmódon nyugvó módszer és megközelítés, amelynek a felgyorsult életmódunk miatt a jelenünkben és jövőnkben is egyre fontosabb szerepe van. Könnyeddé és szeretettel telivé varázsolhatjuk az életünket.
Stressz és szorongás csökkentése Mindfulness tréningünket ide kattintva találod >>>
A lelki béke és a harmónia megteremtése Mindfulness tréningünket ide kattintva találod >>>
Hozzászólás
You must be logged in to post a comment.